Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mojeezo.pl/includes/menu.inc).

Co należy wiedzieć o pierwszej pomocy przedmedycznej? Jakie są jej fundamentalne zasady?

Niejednemu z nas wydaje się, że prawdopodobieństwo, że znajdziemy się w sytuacji, w której ktoś będzie potrzebował jego pomocy jest niewielkie. Aczkolwiek, nigdy nie mamy pewności, kiedy to właśnie nam przyjdzie uratować poszkodowanego w wypadku samochodowym czy osobie, która doznała zawału bądź udaru. Pierwsza pomoc to te czynności, które podejmujemy, by uratować kogoś, kto znalazł się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu.

defibrylator
Author: Bernhard Wintersperger
Source: http://www.flickr.com
By je wykonać nie trzeba być ani lekarzem ani ratownikiem medycznym. Istotne, by znać najistotniejsze zasady pierwszej pomocy. () Jeżeli znajdziemy się na miejscu jakiegoś zdarzenia, pierwszą czynnością z naszej strony powinno być upewnienie się, czy okolica jest bezpieczna, czy my jesteśmy bezpieczni. Potem trzeba stwierdzić, jaki jest stan poszkodowanego. Jeżeli świadków zdarzenia jest więcej, wyraźnie i stanowczo, zwracając się wprost do określonej osoby, zwracamy się z prośbą, by zadzwoniła pod numer alarmowy. Jeżeli jesteśmy samy, to zadzwonić musimy my. Jeśli osoba ranna ma wyczuwalny oddech oddycha, układamy go w pozycji bocznej ustalonej. Jeżeli mamy przypuszczenie, że nie oddycha, musimy udrożnić drogi oddechowy i przykładając ucho do twarzy oraz obserwując klatkę piersiową sprawdzamy, czy oddech jest wyczuwalny. Jeśli nie, rozpoczynamy resuscytację.

Absorbuje Cię opublikowany w tym serwisie materiał? Kliknij zatem poza tym ten link i przeczytaj więcej info hodowla alpak na opisywany problem.

Zasada jest taka, że należy wykonywać bez przerwy 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy. I tak do chwili przybycia karetki pogotowia, do chwili przywrócenia oddechu bądź, do chwili, w której zagrożone jest bezpieczeństwo reanimującego.



pogotowie
Author: Seluryar
Source: http://www.flickr.com
Jeśli jest w zasięgu ręki defibrylator aed (zobacz: szczegóły na czarmed.pl ), który najczęściej znaleźć można w centrach handlowych, supermarketach, dworcach, czyli miejscach użyteczności publicznej, w wielu sytuacjach okaże się nieodzowny. W wielu przypadkach mamy bowiem do czynienia z migotaniem komór. Defibrylator aed jest tak skonstruowany, że po jego uruchomieniu otrzymujemy szczegółową instrukcję, w jaki sposób mamy działać. Gdy podłączymy pacjenta, ważne jest, by nikt nie dotykał poszkodowanego.